Ile waży powietrze? Dlaczego flaga łopocze na wietrze? Co łączy Daniela Bernoulliego z Różowym Słoniem?

Na te i inne pytania z zakresu niezwykłej fizyki, ciekawej chemii oraz fascynującej biologii uczniowie z klasy 2 d mogli znaleźć odpowiedź podczas zwiedzania ,,Centrum Nauki Kopernik” w Warszawie.

13 kwietnia 2018 r. uczniowie z klasy 2 d wraz z opiekunami: p. Agnieszką Zamojć i p. Marią Andrzejewską w ramach realizacji projektu gimnazjalnego zwiedzili nowoczesną i interaktywną wystawę. Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

W Centrum znajduje się około 450 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium.

Zwiedzając obiekt, gimnazjaliści mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach.

Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu.

Galeria Świat w ruchu to najbardziej dynamiczne miejsce w całym obiekcie. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsienia ziemi.

Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

Dzięki tej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku, niejednokrotnie w formie zabawy można wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.